Вівторок, 2018-02-20, 4:50 PM
Ви увійшли якГість | Група "Гості"Вітаю ВасГість| RSS

Швидка допомога з географії


У вільну хвилину
Спілкування
200
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Лічільник
Рейтинг@Mail.ru

Publisher

Головна » Статті » Загальна географія 6 клас » Дослідники [ Додати статтю ]

Джеймс Кук

КУК (Cook) Джеймс (1728-1779), англійський мореплавець. Керівник 3 кругосвітніх експедицій, відкрив багато островів в Тихому океані В ході 1-ої («Індевр», 1768-71) з'ясував острівне положення Нової Зеландії, відкрив Великий Бар'єрний риф і східне побережжя Австралії. 2-а експедиція («Резольюшен», 1772-75), намагаючись знайти Південний материк, досягла 71 °10' пд. ш., але землі не виявила. У 3-ій експедиції («Резольюшен», «Діськавері», 1776-79) відкриті Гавайські о-ва, частина узбежжя Аляски із затоки Принс-Вільям, Кука, Брістольським і Нортон. Убитий і з'їдений гавайцями.

КУК (Cook) Джеймс (27 листопада 1728, село Мартон, графство Йоркшир, Англія – помер 14 лютого 1779, острів Гаваї), англійський мореплавець, що тричі обігнув Землю, перший антарктичний мореплавець, першовідкривач східного узбережжя Австралії, Нової Зеландії; капітан вищого рангу, член Королівського суспільства (1776).

Дитинство, юність і початок кар'єри мореплавця

Народившись в сім'ї батрака-поденника, з 7 років став працювати разом з отцем, в 13 почав відвідувати школу, де навчився читати і писати, в 17 найнявся в учні прикажчика до торговця в рибальському селищі і вперше побачив море. У 1746 поступив юнгою на судно, що перевозить вугілля, потім став помічником капітана; ходив до Голландії, Норвегії і портів Балтики, викроюючи час на самоосвіту. У червні 1755 завербувався на британський військовий флот матросом, через два роки на посаді штурмана був посланий до Канади. У 1762-67, вже командуючи кораблем, виконав зйомку берегів острова Ньюфаундленд, досліджував його внутрішні райони, склав лоції північної частини затоки Святого Лаврентія і затоки Гондурасу. У 1768 проведений в лейтенанти.

Перше кругосвітнє плавання

У 1768-71 Кук очолив англійську експедицію на барці «Індевр», направлену в Тихий океан британським адміралтейством для виявлення Південного материка і приєднання нових земель до Британської імперії. Після відкриття чотирьох островів з групи Суспільства пройшов по «порожньому» океану більше 2,5 тис. км. і 8 жовтня 1769 досяг невідомої землі, з високими, покритими снігом горами. Це була Нова Зеландія. Більш 3-х місяців плавав Кук уздовж її берегів і переконався, що це два крупні острови, розділених протокою, що пізніше отримала його ім'я. Літом Кук вперше підійшов до східного побережжя Австралії, яке оголосив британським володінням (Новий Південний Уельс ), першим досліджував і наніс на карту близько 4 тис. км. її східного побережжя і майже важ (2300 км.) відкритий їм Великий Бар'єрний риф. Через протоку Торреса Кук пройшов до острова Ява і, обігнувши мис Доброї Надії, 13 липня 1771 повернувся додому, втративши від тропічної лихоманки 31 людину. Завдяки розробленій ним дієті ніхто з команди не хворів цингою. Перше кругосвітнє плавання Кука тривало небагато чим більш 3-х років; йому було привласнено звання капітана I рангу.

Антарктичне кругосвітнє плавання

Друга експедиція в 1772-75 на двох судах - шлюпі «Резольюшен» і барці «Едвенчер» - організована з метою пошуків Південного материка і обстеження островів Нової Зеландії і інших. У січні 1773 вперше в історії мореплавання перетнув Південний полярний круг (40° східної довготи) і зайшов за 66° південної широти. Влітку 1773 ще двічі безуспішно Кук намагався шукати Південний материк, дійшовши до 71° 10'южной широти. Не дивлячись на переконаність в наявності поблизу полюса суші, відмовився від подальших спроб, вважаючи за неможливе із-за скупчення льодів подальше плавання на південь. У Тихому океані виявив (1774) острови Нова Каледонія, Норфолк і ряд атолів, а в Південному Льодовитому - Південну Георгію і «Землю Сандвіча» (Південні острови Сандвічеви ). Під час плавання в антарктичних водах поховав легенду про гігантський населений Південний материк (що було спростоване Беллінсгаузеном і Лазаревим). Кук перший зустрів і описав плоскі айсберги, наречені їм «крижаними островами».

Третє плавання і загибель Кука

Експедиція 1776-80 на двох судах - «Резольюшен» і шлюп «Діськавері» - була направлена на пошуки Північно-західного проходу з Тихого океану в Атлантичний уздовж берегів Північної Америки і захоплення нових земель. Взимку 1777-78 Кук відкрив 3 атоли з ланцюга Кука, 2 острови в архіпелазі Лайн, 5 Гавайських островів. Він пройшов уздовж північно-західного побережжя Північної Америки від 44° 20' до 70° 44'северной широти і відкрив затоки Прінс-Уїльям, Кука, Брістольський і Нортон, продовжив відкриття гір Святого Іллі, півостровів Кенай, Аляска і С'юард, хребтів Аляски і Алеутського, підтвердивши наявність Берінгова протоки між Азією і Америкою. Натрапивши на суцільні льоди, повернувся на зимівлю на Гавайські острови, де в черговій запеклій сутичці з жителями був убитий.

Кук як особа і професіонал

Кук володів видатними здібностями і сам «зробив себе» завдяки величезній працьовитості, непохитній волі і цілеспрямованості. «Прагнути і досягати» - ось девіз його життя; він йшов до наміченої мети мужньо, не страшившись труднощів і невдач, не втрачаючи присутності духу. Кук був одружений і мав 6 дітей, померлих в ранньому дитинстві. Його ім'ям названо більше 20 географічних об'єктів, включаючи три затоки, дві групи островів і дві протоки.

 

 

Категорія: Дослідники | Додав: okinaka (2009-08-13)
Переглядів: 1467 | Рейтинг: 4.6/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Copyright MyCorp © 2018