П`ятниця, 2024-03-29, 12:02 PM
Ви увійшли якГість | Група "Гості"Вітаю ВасГість| RSS

Швидка допомога з географії


У вільну хвилину
Спілкування
200
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Лічільник
Рейтинг@Mail.ru

Publisher

Головна » Статті » Фізична географія України 8 клас » Дослідження території України [ Додати статтю ]

Про географічний центр України

Про географічний центр України

Існують поняття, що збуджують нашу уяву, викликають втрачене у буденному вирі життя романтичне світосприймання. Це, насамперед, визначні географічні точки — найвищі вершини гірських систем, найбільші глибини океанів, крайні точки континентів тощо. До них можна з повним правом віднести й точки географічних центрів різних територій. Ідея їхнього визначення має більш ніж сторічну історію. Досить згадати таких відомих вчених, як геодезист та картограф О. Тілло (1839-1899 pp.), який вперше визначив центри материків, хімік та географ Д. Менделєєв (1834-1907 pp.), що займався визначенням географічних центрів Росії та її окремих частин.
У наш час відомі пам'ятні знаки, які символізують географічні центри. На околиці с Ділового Рахівського району Закарпатської області встановлено такий знак, на якому зазначено, що він фіксує географічний центр Європи. Проте є підстави вважати, що це лише один із геодезичних знаків, встановлених під час знімання з метою визначення географічного центру Європи. Центр Європи знаходиться в Литві, за 25-26 км на північ від Вільнюса.
Визначити географічний центр будь-якої території можна кількома способами. Застосовують дослідний шлях: з точок перегину (зламу) кордонів (або меж) за картою визначають напрям прямовисних ліній (для цього треба вирізати з карти необхідний контур), перетин яких і вкаже на центр території.
Але з точки зору географії й картографії цей спосіб доцільно використовувати лише для визначення центру невеликих за площею територій, оскільки він базується на фізичних поняттях і не враховує кулястості Землі як планети. Остання обставина зумовлює великі конфігурації території під час розгортання сферичної поверхні у площину (карту), з якою і проводиться зазначена операція.
Інший спосіб визначення середини будь-якої території — картографічний, розрахунковий. За цим способом географічний центр знаходиться на перетині середньої паралелі та середнього меридіана, що визначаються за географічними координатами крайніх точок досліджуваної території. Крайня північна точка території України знаходиться біля с. Мурав'ї Чернігівської області, південна — мис Сарич у Криму, західна — м. Чоп Закарпатської області. Крайня східна точка знаходиться в околицях с. Мілове Луганської області. Географічний центр території України знаходиться на північно-східній околиці смт Добровеличківка Кіровоградської області. В 1990 р. тут встановлено символічний знак.
Чи варта ця подія уваги? Як справжня географо-краєзнавча пам'ятка точка географічного центру України заслуговує визнання. І справа тут не тільки в унікальності чи науковій визначеності. Це один із символів, шани до рідної землі, вияву нашої освіченості і культури. Крім того, можна говорити і про практичне застосування визначеної точки.
По-перше, вона має бути базовою під час вибору та розрахунку найдоцільніших картографічних проекцій для України (поки що ми користуємось картами, проекції яких розраховані для території колишнього Радянського Союзу в цілому, і тому Україна, займаючи крайнє положення, зазнає великих спотворень). По-друге, врахування місцеположення географічних понять, пов'язаних з просторовими прив'язками. Наприклад, з однієї точки зору можна запропонувати такий варіант групування областей країни: центральні — Вінницька, Дніпропетровська, Кіровоградська, Полтавська, Черкаська; західні — Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Закарпатська; Хмельницька, Чернівецька; східні — Доненька, Луганська, Харківська; північні — Житомирська, Київська, Рівненська, Сумська, Чернігівська; південні — Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська та Республіка Крим. Нарешті, географічний центр території України — важливий об'єкт туризму, певний символ цілісності держави.

О. Єна

За матеріалами Хрестоматії з географії України

Категорія: Дослідження території України | Додав: Вчитель (2010-05-19)
Переглядів: 6657 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 4.1/8
Всього коментарів: 3
3 катя  
0
wacko wacko wacko wacko wacko wacko happy dry

2 )))  
0
tongue biggrin wacko

1 oksi74  
0
biggrin

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Copyright MyCorp © 2024