Четвер, 2024-03-28, 1:45 PM
Ви увійшли якГість | Група "Гості"Вітаю ВасГість| RSS

Швидка допомога з географії


У вільну хвилину
Спілкування
200
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Лічільник
Рейтинг@Mail.ru

Publisher

Головна » Статті » Країнознавство 11 клас » Країни Азії [ Додати статтю ]

ПРОМИСЛОВІСТЬ КИТАЮ

ПРОМИСЛОВІСТЬ КИТАЮ

До революційний Китай був напівфеодальною країною з не націоналізованою системою економіки і нерозвиненим виробництвом. Але після 1949 року в короткий термін у республіці була здійснена  індустріалізація,  багаторазово виросло виробництво  промислової  продукції,  розширювалася  її  галузева структура.

Дореволюційна промисловість займала другорядне місце в економіці Китаю. У 1946 році в національному доході на її частку приходилося не набагато більше 10%.  У  1949 році країна вже займала 9 місце у світі по видобутку вугілля, 23 по виплавці чавуна,  26 по виплавці стали і 25 по виробництву електроенергії. В  індустріальному розвиток Китай мінімум на 100-150 років відставав від економічно розвитих країн і,  власне кажучи був аграрно-сировинним  придатком. Крім того  до  моменту  проголошення КНР промисловість у результаті тривалих воєнних дій знаходилася в стані занепаду і розрухи.

Разом з  тим за останні 50 років у Китаї відновлена харчова промисловість, побудовано більш 370 тис.  нових промышленны підприємств,  а промислове виробництво  зросло  в 39 разів.  Про масштаби розвитку нинішнього індустріального комплексу Китаю свідчить той факт,  що  щодня  в країні виробляється  промислової продукції на 2.1млрд юанів,  добувається 2.3млн.т.вугілля, виробляється 360т.нафти, виробляється 140 тис. тонн стали і 455 тис. тонн цементу і т.д.

Сьогодні галузева структура промисловості країни  представлена  більш ніж 360 галузями. Крім традиційних створені нові сучасні такі як: електроніка, нафтохімія,  авіабудування, металургія рідких і розсіяних металів. По кількості промислових підприємств до числа зайнятих на них Китай займає перше місце у світі.  Однак устаткування підприємств в основній масі своєї застаріло і зношене.

Основні індустріальні центри розташовані в східних приморських провінціях і районах Цзянсу,  Шанхаї,  Ляонине, Шаньдуне, Гуандуне, Чжецзиме. У великих містах з населенням вище 500 тис.  чоловік  зосереджено  більш половини основних фондів державної промисловості (13.1% - усіх промислових підприємств,  9.6%  - харчова промисловість  і  машинобудування, 4.7% -  текстильна промисловість,  2,4%  - вуглецю видобувна промисловість).

Паливно-енергетичні галузі  промисловості відносяться до числа слабких ланок індустріального комплексу Китаю.  Не дивлячись на наявність багатих природних ресурсів розвиток видобувних галузей у цілому відстає від обробних.

За останні  роки  в Китаї багато в чому зросли потужності вуглевидобувної промисловості, а обсяг видобутку підприємств перевищив  920  млн. тонн  вже  в 1989 році. Потенційні ж запаси вугілля склали 3200 млрд. тонн, а хіба дані лише 850 млрд. тонн.  Запаси розміщені не рівномірно, близько 80% приходиться на Північний і Північно-Західний Китай, а саме велике родовище в країні знаходиться поблизу міста Датун (пров.  Шанси).  У цілому ж  у країні більш 100 великих центрів видобутку вугілля.

На нафтовидобувну промисловість приходиться 21% виробництва паливо енергетичних ресурсів.  Нафта забезпечує близько 16% валютних надходжень від експорту.  У цілому в країні більш 32 підприємств по видобутку нафти загальні запаси нафти складають 64 млрд. тонн.  Найбільш великі підприємства по видобутку і переробці нафти розташовані в провінціях Хэйлуньцзян, Шаньдун, Даган, Юймэнь, Цайдам, а також у слаборозвинених районах нерідко удалині від центрів нафти споживання.  Велика ж  частина  з  580 нафтопереробних заводів зосереджена в Північно-східному Китаї.

Південний Китай і особливо його Східна зона багаті  запасами  природного газу, що оцінюються в 4 тис. млрд.  тонн: до дійсного моменту розвідано лише 3,5%. Найбільшим центром видобутку і переробки газу є провінція Сеньхуа.

Проте в Китаї дотепер ведучими залишаються такі  галузі легкої промисловості як текстильна і харчова, на которые приходиться більш 21% усієї виробленої промислової продукції. Підприємства цих галузей розташовані переважно в Східному, Північному, Центрально-Південному районах. На Північному сході країни зосереджені головним чином підприємства  паперової, цукрової і масломолочной промисловості, на Північно-заході - підприємства по переробці бавовни і продукції тваринництва, на Південно-заході найбільше раз кручений харчова  промисловість.  У  цілому харчова промисловість має більш 65,5 тисяч підприємств,  крім того в країні більш 23,3  тисяч  підприємств текстильної промисловості, а виробництво і переробка сировини на них чітко орієнтована: на Півночі - вовна, коноплі, на Півдні - шовк, джут, кенаф.

Легка промисловість  у Китаї має древні традиції і займала ведуче місце в економіці ще до революції.  Разом з тим у Китаї,  починаючи  з 1949 року  поступово  починає  розвиватися машинобудування.  До 1949 року обсяг виробництв цих галузей був у 250 разів нижче чим у США,  практично не вироблялася  комплектні енергетичні,  гірничорудні, машинобудівна , трактори, літаки. До дійсного моменту кількість видів продукції машинобудування перевищує 53 тис.  виробів,  що цілком забезпечує внутрішні потреби країни. Найбільшими центрами машинобудування є Шанхай, Шэньян, Тяньцзінь, Харбін, Пекін, Далянь.

Крім того,  розташовуючи значними запасами сировини Китай має міцну базу для розвитку металургійної промисловості.  А в результаті проведення широких геологічних робіт в останні  роки  уточнені  границі старих і  обнаруженья  нові  родовища залізних і магнієвих руд,  вугілля, нафти й інших видів сировини. По запасах залізної руди Китай займає третє місце (після  Росії  і Бельгії),  а по розвіданим запасу магнієвих руд - друге місце у світі.

У цілому підприємства чорної металургії перевищують 1,5 тис. і розташовані практично у всіх провінціях і автономних районах. Разом з тим загальний технічний рівень металургійних виробництв залишається невисоким, а оснащення ведучих підприємств сучасними видами устаткування проходить частково і за рахунок імпорту.  Більш 70%  підприємств галузі взагалі не мають очисних споруджень. У Китаї виплавляють більш 1 тисячі сортів стали,  включаючи  жароміцні  сплави  для авіаційної промисловості, високолеговані сталі для прискорювачів ядерних часток і сплави з заздалегідь заданими властивостями.  Крім того  в  країні виробляються сурма,  олово,  вольфрам,  ртуть і молібденові концентрати, що користаються підвищеним попитом на зовнішніх ринках, хоча в той же час потреби країни  в алюмінії,  свинці і цинку цілком не задовольняються і Китай імпортує ці метали.

Перехід Китаю в другій половині 70-х років до модернізації господарства і великих економічних перетворень збігся за часом з розгортанням у світі другий НТР. Її базовими напрямками були мікроелектроніка, інформатика, біотехнологія.

Прилучення до нововведень НТР для Китаю виявилося непростою справою. Обмежені фінансові можливості,  порівняно  низький  науковий  потенціал (особливо ослаблений  у  ході культурної революції),  відносно низький освітній і культурний рівень населення - усе  це  перешкоджало, розгортанню широкомасштабної науково-технічної революції. Проте наприкінці 70-х років до Китаю був розроблений і прийнятий восьмирічний план  розвитку науки  на  1978-1985 р.м.,  що передбачав проведення великого обсягу досліджень і розробок в області мікроелектроніки,  нових поколінь ЕОМ,  інформатики,  генної  інженерії,  а так само великі технічні перетворення в сільському господарстві.  Незабаром  з'ясувалося,  що  план  цей занадто великий і по ряду позицій не виконаємо в даних умовах.

Численні наради і консультації,  а також ретельне  вивчення досвіду розвитку науки і техніки за рубежем, у тому числі США, Японії, Росії і країн Західної Європи дозволили виділити 12 основних напрямків  розвитку науки і техніки, що лягли в основу Державного плану розвитку науки і техніки на 1986-2000 р.м.  Основні задачі розвитку  наукомістких технологій визначені сьогодні в Китаї в такий спосіб: підйом народного господарства, підвищення рівня продуктивних сил, перетворення науково-технічного прогресу в найважливіший фактор розвитку виробництва; усіляке підвищення технічного рівня традиційних галузей промисловості, ефективності суспільного виробництва,  якості і конкурентноздатності товарів на світовому ринку,  обліком фінансових, кадрових, технічних організацій. Прийнято рішення зосередити зусилля на розвитку наукомісткої техніки і технології в сімох пріоритетних областях. Серед них названі: біотехнологія,  інформатика, автоматизація, енергетика, космічна і лазерна техніка, тобто базові напрямки НТР.

В області біотехнології дослідження і розробки спрямовані на різке збільшення продовольчих ресурсів,  попередження і  лікування  важких захворювань, освоєння  нових і поновлення старих енергетичних джерел, розвиток безвідхідних виробництв і скорочення  шкідливих  впливів на навколишнє середовище.

В області інформаційної технології акцент робиться на створення технологій, що забезпечують  істотне удосконалення і широке використання на початку наступного сторіччя "інтелектуальних" систем ЕОМ.  Ведуться дослідження в  області  удосконалювання  сучасної техніки вимірів, обчислень і зв'язку;  техніки розвідки корисних копалин і обробки дані розвідки,  прогнозу  погоди,  контролю  якості і ступеня забруднення сільськогосподарських, лісових і промислових продуктів.

У реалізації  прийнятого  плану  значна роль приділятися програмі "Смолоскип", що передбачає створення по всій країні районів і центрів по розвитку нових технічних і наукомістких технологій.  Це спеціально виділені райони великих наукових і промислових центрів, площею кілька квадратних кілометрів,  на їхнє території розміщаються НДІ, що  відповідають промислові підприємства,  компанії і фірми по освоєнню і впровадженню  нової техніки і  наукомістких  технологій.  З  часу прийняття програми (серпень 1990 року) такі райони були створені в Пекіні, Шанхаї, Тяньцзіневі, Шеньяне, Ухане, Нанкіні (більш 30 районів).

Категорія: Країни Азії | Додав: okinaka (2009-09-21)
Переглядів: 6827 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 3.3/3
Всього коментарів: 1
1 іука  
0
angry sad wacko

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Copyright MyCorp © 2024