Середа, 2019-06-26, 0:33 AM
Ви увійшли якГість | Група "Гості"Вітаю ВасГість| RSS

Швидка допомога з географії


У вільну хвилину
Спілкування
200
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Лічільник
Рейтинг@Mail.ru

Publisher

Головна » Статті » Фізична географія України 8 клас » Дослідження території України [ Додати статтю ]

Розвиток картографії в Україні

Я. Жупапський

Розвиток картографії в Україні

Наприкінці XVII ст. і на початку XVIII ст. в Україні розпочалися топографічні знімання територій окремих полків. Оригінальною картою території України XVII. століття є «Чертежъ украинским и черкасским городамъ отъ Москвы до Крыма», що зберігається в Швеції. Близько 1685 р. створено карту «Чертежъ Крыма и Азовского моря». В академічному «Российском Атласе» (1745 р.) вміщені карти Київщини, Криму, Причорномор'я.
Перші вітчизняні друковані карти опубліковані в 1661 р. у «Патерику Києво-Печерському» в Києві. Це карти «Зображення печери преподобного Феодосія» та «Зображення печери преподобного Антонія» з оригіналів, що складені в 1652-1655 pp.
Першими картами української території, що виконані на основі топографічних вимірів, стали карти Т.Маковського і Г.Л. де Боплана (вперше з назвою «Україна»). їх опубліковано в першій половині XVII століття. Томаш Маковський є автором карти Литви і Дніпра на 4-х аркушах в масштабі 1:1300000. Карта перевидавалася в різних атласах протягом майже всього XVII століття та охоплювала українські землі аж поза Дніпром, північніше лінії Снятии — Кам'янець — Брацлав — Черкаси.
Найвидатнішими картами XVII століття є карти Г.Л. де Боплана. їх виконано на підставі проведених топографічних вимірів, вони є доповненням до відомого «Опису України». Найбільшою з них є карта України в масштабі 1:452000, вигравійована і видана в 1650-1653 pp. В.Гондносом в Данцігу (нині м. Гданськ). У 1651 р. тут уперше видана генеральна карта України Г.Л. де Боплана в масштабі 1:1800000. Карти Г.Л. де Боплана широко використовувалися в інших картографічнихпрацях і перевидавалися впродовж XVII століття, а також в першій половині XVIII століття.
Швидкий розвиток торгівлі і промисловості вимагав якнайшвидшого картографічного вивчення Росії, включаючи й Україну. Традиційні методи і прийоми виявилися недостатніми.
Тому в 1720 р. було прийнято указ про початок першого в Росії державного картографічного знімання. Зйомки виконувалися за допомогою визначених астрономічних координат широти (інструментально) і довготи (на підставі розрахунків за відстанню і різницею широт точок). Карти орієнтувались на північ. Така методика давала можливості об'єднувати їх за окремими територіями.

За матеріалами Хрестоматії з географії України

Категорія: Дослідження території України | Додав: Вчитель (2010-05-19)
Переглядів: 2994 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Copyright MyCorp © 2019