П`ятниця, 2024-03-29, 1:11 PM
Ви увійшли якГість | Група "Гості"Вітаю ВасГість| RSS

Швидка допомога з географії


У вільну хвилину
Спілкування
200
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Лічільник
Рейтинг@Mail.ru

Publisher

Головна » Статті » Фізична географія України 8 клас » Природні умови [ Додати статтю ]

Товтри - коралові острови українського Поділля.

Товтри - коралові острови українського Поділля.

У південно-східній частині Подільської височини є невисокі вапнякові пасма з мальовничими вершинами.

Це залишки давнього тропічного Сарматського моря. Його хвилі плюскотіли тут у неогеновому періоді кайнозойської ери, десь 20-25 млн. років тому. Під час горотворення в Карпатах море відступило, а рештки його органічного стали основою для утворення величезних прибережних коралових рифів, що звуться товтрами.

Подільські товтри - унікальна пам'ятка геологічного минулого, подібної якій нема в усій Європі. Головне їх пасмо завширшки від 2-3 до 15-20 км простягається приблизно на 250 км, перетинаючи Поділля від селища Підкаменя на Львівщині аж до Молдови. В середньому товтрове пасмо здіймається над довкіллям на 50-70 м. Лише висота окремих вершин уздовж каньйоноподібних долин Дністра сягає 100-150 м.

На сірих вапнякових відкладах товтр можна дізнатися про геологічну історію Поділля. Там, де колись були лагуни, оточені напівзруйнованими кільцями атолів, нині розкинулися села. За незвичайну мальовничість, за напоєне пахощами медоносів повітря цю місцевість називають Медоборами.

Як пише місцевий краєзнавець В. Радзієвський, "це чарівний край подільської землі, оповитий поетичними переказами й легендами. В тутешніх лісах ховалися героїчні гайдамаки й подільські опришки, повстанські загони Устима Кармелюка. В роки Вітчизняної війни ці скелі й лісові нетрі давали притулок загонам народних месників".

Особливо велике враження справляє своєю монументальністю найбільший кряж на відтинку Збараж - Гримайлів на Тернопільщині. У ньому чимало карстових печер - Довбушева біля міста Збараж, Кармелюкова біля Кам'янця-Подільського, є вони й у Хмельницькій області тощо. Печери становлять значний інтерес для дослідників, деякі з них охороняються як пам'ятки природи.

У пониззі товтр прокладено шляхи. Так, через Медоборський перевал у хмельницькій області проходить дорога від міста Хмельницького до Кам'янця-Подільського і Чернівців.

Міцні товтрові вапняки здавна використовуються як сировина для асфальтових і цементних заводів. З білого медоборського каменю споруджено давньоруську фортецю в Старому Збаражі, з нього ж таки збудовано сотні сіл і міст, зокрема квартали відродженого після Великої Вітчизняної війни Тернополя.

У густих медоборських грабово-дубових з березою, кленом, липою, ясенем і явором лісах багато різних ягід, грибів і лікарських рослин. Нині близько 10 тис. гектарів бар'єрних рифів колишнього Сарматського моря охороняється державою.


Категорія: Природні умови | Додав: Вчитель (2009-12-20)
Переглядів: 2503 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Copyright MyCorp © 2024