Середа, 2019-06-26, 1:51 AM
Ви увійшли якГість | Група "Гості"Вітаю ВасГість| RSS

Швидка допомога з географії


У вільну хвилину
Спілкування
200
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Лічільник
Рейтинг@Mail.ru

Publisher

Головна » Статті » Фізична географія України 8 клас » Дослідження території України [ Додати статтю ]

Україна в XVIII-XIX століттях

Україна в XVIII-XIX століттях

Подальший розвиток географічної науки і практики пов'язаний з проникненням Росії до берегів Чорного і Балтійського морів. Так, у 1764 р. було остаточно ліквідовано гетьманство, а в 1775 р. — завойовано Запорізьку Січ. У результаті другого (1793 р.) і третього (1795 р.) поділів Польщі вся Правобережна Україна відійшла до Росії, а ще за часів першого поділу Польщі до Австрії відійшли східна Галичина (1772 р.) і Буковина (1774 p.). Інтенсивно заселялось Чорноморське узбережжя як українськими та російськими поселенцями, так і німцями-колоністами з Прусії, Швабії, Саксонії, Вюртембергу, а також болгарами, греками, сербами, молдаванами.
Політичні та економічні реформи в Росії початку XVIII століття позначились на Україні. Зокрема, розпочалось дослідження родовищ кам'яного вугілля в Донбасі. Першовідкривачем донецького вугілля вважається Г. Капустін, який в 1721-1723 pp. брав участь в роботі .пошуково-розвідувальних експедицій і на р. Кундрючій, в 1721 р. відкрив поклади кам'яного вугілля. В 1781-1782 pp. у долині р. Саксагань розпочалося дослідження родовищ залізних руд,
У цей час в Україні виникають нові великі мануфактури (тютюнові, суконні, вітрильно-полотняні, порохові тощо).
Розвивається тонкорунне вівчарство, розширюється вирощування високоякісного тютюну. З України до сусідів, зокрема до Росії, вивозяться худоба, селітра, прядиво, а завозиться залізо, металеві вироби, папір тощо. Оскільки на півдні України порівняно довгий час не було кріпосного права, регіон вів жваву торгівлю з іншими районами України, Росією, Кримом, Туреччиною, Польщею. Не втратив свого значення і чумацький промисел солі. Отже, до кінця століття в Україні нараховувалося понад 200 порівняно великих промислових підприємств. Окрім традиційних ткацьких мануфактур і солеварень, розвивалися ливарні, металообробні, порохові, вуглевидобувні підприємства.
Нагромадження інформації про природу, населення, господарство мало своїм наслідком появу нових географічних описів, карт, атласів. Перший опис Росії, включаючи й Україну, належить Івану Кирилову. В 1731 р. він видав книжку «Цветущее состояние Всероссийского государства», а в 1734 р. — перший том атласу Росії, де була оглядова карта і обласні загальногеографічні карти. В 1745 р. Академія наук надрукувала «Атлас Российской империи», в якому є інформація і про Україну. Під час проведення генерального межування в 70 — 80-х роках складено карти Київської, Новоросійської, Азовської губерній.
У другій половині XVIII століття академік П. Паллас очолив експедицію в Україну і в 1799-1801 pp. видав «Записки путешествия в южные губернии России с 1793 по 1794 г.» у 3-х томах, а також «Краткое физическое и топографическое описание Таврической области». В 1768-1775 pp. під керівництвом академіка І. Гюльденштедта працювала експедиція, яка досліджувала грунти, рослинність, тваринний світ півдня України. В результаті досліджень висловлено припущення про рослинне походження чорноземів. Академік В. Зуєв у 1781-1782 pp. описав природу, населення і господарство Лівобережжя, Криворіжжя, Причорномор'я.
Починаючи з 1782 р. і до 1857 р. в Україні проводилися переписи (ревізії) всього чоловічого населення. Зокрема, в 1765-1769 pp. на Лівобережжі проведено генеральну ревізію (генеральний опис, або Румянцевський опис) населення. Дещо пізніше (з початку XVIII ст.) церквою почалася реєстрація народжуваності і смертності християнського населення. В 1780-х роках О.Шафонський склав «Топографічний опис Чернігівського намісництва». В 1798 р. в Москві видано книгу Я.Маркевича «Записки про Малоросію, її жителів та виробництво».
Розвиток товарного виробництва супроводжувався виникненням спеціалізованих сільськогосподарських районів. Зокрема на Ліворебежжі поширювалося вирощування на продаж тютюну і конопель. На значних площах Правобережжя збирали врожаї пшениці і цукрових буряків, на півдні України — пшениці, розводили тонкорунних овець. З України вивозили велику кількість хліба, продукти тваринництва, рибальства, мисливства, мануфактурні, а згодом фабрично-заводські вироби (свічки, канати, полотна тощо). З Прикарпаття вивозили нафту. Задоволення потреб господарства і розвиток науки в Україні забезпечувалися розвитком освіти, включаючи й географічну. В 1784 р. відкрито перший університет у Львові.
Таким чином, господарський розвиток українських земель, поглиблення спеціалізації господарства, міграція населення сприяли поширенню географічних знань про Україну, розвиткові географічних досліджень на її території.

Я. Жупапський

За матеріалами з фізичної географії України

Категорія: Дослідження території України | Додав: Вчитель (2010-05-19)
Переглядів: 3048 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 2
2 кое кто  
wacko wacko wacko wacko

1 Маруська  
cry dry clap tongue tongue tongue tongue

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Copyright MyCorp © 2019