Мета уроку: Ознайомитися з Міжнародними
дослідженнями Землі у ХХ – ХХІ століттях та вітчизняними географами і їх
внеском у географічну науку. Дослідити маршрути подорожей Роберта Пірі, Рауля
Амундсена та Отто Шмідта; розвивати вміння робити в групах, парах. Виховувати
почуття колективізму.
Тип
уроку: проектне заняття.
Хід уроку
1. Організація класу
Вчитель: Діти, вам доводилося дарувати
настрій?
Я пропоную зараз це зробити. Марія,
Алла, Ганна і Андрій станьте поруч зі мною. Я дарую вам сьогодні свій гарний
настрій, а ви подаруйте свій гарний настрій шести своїм товаришам.
(Формуються групи)
2. Актуалізація опорних знань і
умінь
Запрошую
вас на географічну розминку «Закінчи речення»
1. Д. Кук здійснив3 експедиції
2. Він відкрив під час першої експедиціїВеликий Бар’єрний
риф
3. Експедиціїосвоєння північних просторів Росії були
споряджені за царювання
Петра І
4. Атлас Північного Моря уклавІ Крузерштерн
5. Географічні товариства створені з метоюобміну знаннями
6. Хто з українців у ХХ столітті досліджував природу
Землі
Учні затрудняються відповідати.
Визначаємося, що саме над цією темою ми працюватимемо на уроці
3. Мотивація
навчальноїдіяльності
Про тих хто збагатив сучасну географічну науку новими
знаннями, зробив вагомі відкриття ми поговоримо на сьогоднішньому уроці
Тому тема нашого
уроку: «Сучасні географічні дослідження».
Помандруємо ми по
світу з метою ознайомлення з сучасними дослідженнями у галузі географічної
науки. Помандруємо ми на повітряній кулі. Але куля зможе піднятися з певним
багажем ваших знань. Поспілкувавшись у групах напишіть на аркушика, що ви
очікуєте від сьогоднішньої подорожі ?
(Діти кріплять
аркуші на корзину повітряної кулі)
4. Вивчення нового
матеріалу
Реалізувати ваші сподівання
пропоную у формі проекту на тему:
«Географічна наука сьогодні».
Мета проекту: дослідити, як відбувалося
дослідження природи Землі у ХХ – ХХІ століттях
Завдання: проаналізувати
маршрути подорожей дослідників: Рауля Амундсена, вклад О. Шмідта,
проаналізувати додаткову інформацію і створити повідомлення які презентувати на
сторінках усного журналу.
Форма реалізації: сторінки усного журналу
Сторінки усного журналу
1.Підкорення крайніх точок Землі
2.Підкорення північної криги.
3.Міжнародні дослідження у галузі
географії.
4.Розвиток географії в Україні
сьогодні.
Інструктивна картка для організації роботи дослідницьких груп
Опрацювати матеріали
підручника та додаткову інформацію.
Скласти повідомлення (5-6
речень).
Презентувати матеріали
дослідження.
Презентація роботи дослідницьких груп
Новітній
етап у розвитку географії розпочався з кінця ХІХ століття і триває донині. У
цей період живемо і ми. У період підкорення полюсів. А хто ж був першим?
Презентація роботи 1 групи.
Матеріали для
роботи груп
Пірі (Peary) Роберт Едвін (1856-1920), американський полярний мандрівник, адмірал (1911). У 1892 і
1895 перетнув Гренландію. 6 квітня 1909 на собачих упряжках досяг Північного
полюса.
Народився 6 травня 1856, Крессон, штат
Пенсільванія – помер 20 лютого 1920, Вашингтон), американський мандрівник,
президент національного Географічного суспільства (1901-1906), контр-адмірал
(1911), дослідник Арктики. По відгуках сучасників, Пірі відрізнявся
богатирською статурою, високим зростанням і силою; він міг бути люб'язним,
привітним і простим в спілкуванні. Його виділяли вражаючі завзятість
організатора. Він володів великою мужністю, неприборкною енергією і завидною
здатністю захоплювати інших своєю мрією.
Гренландський етап
Переломним в житті Пірі став
1891, коли він «захворів» Арктикою. У 1892 при перетині Північної Гренландії
він відкрив півострів Земля Пірі, відокремлений від основної частини суші
Індепенденс-фьордом, прийнявши його за протоку, а нововідкриту землю - за
острів. Ідея підкорити Північний полюс прийшла до нього в 1897. Для її
здійснення в 1898-1899 він виконав три рекогносцировки довжиною від 130 до 460
км. кожна, причому під час останньої сильно обморозився - довелося ампутувати
вісім пальців на ногах. Ледве навчившись ходити без милиць, в 1900 Пірі відкрив
300 км. берегової межі Землі Пірі з мисом Морріс-джесуп, най північнішою точкою
земної суші.
Переконавшись, що від Гренландії
досягти полюса не вдасться, Пірі перемкнувся на о. Елсмір. 6 квітня 1909 він,
на його думку, здійснив свою мрію. Як встановлено у наш час, Пірі не дійшов до
полюса 60-195 км. по різних оцінках із-за навігаційних помилок і браки їстівних
запасів.
АМУНДСЕН (Amundsen) Руаль (16
липня 1872, Борге, Норвегія – помер 17 червня 1928, Арктика), норвезький
полярний мандрівник і дослідник.
Народився в сім'ї капітана, власника судноверфі. У
1890 поступив на медичний факультет університету Крістіанії (нині Осло), але
через 2 роки залишив навчання.
З 1894 плавав як матрос і штурман на різних судах,
в 1897-99 рр. був першим помічником капітана на кораблі «Бельжіка» під час
експедиції до Антарктики.
17 червня 1903 на промисловому судні «Йоа»
Амундсен у супроводі шести чоловік відправився до Арктики, де протягом трьох
подальших років першим пройшов Північно-західним проходом з трьома зимівлями
від Гренландії до Аляски. Організувавши базу в бухті Йоа, зробив санні походи
до Північного геомагнітного полюса і визначив його положення, а також пройшов
уздовж берегів о. Вікторія. Експедиція закінчилася в 1906 в Сан-Франциско.
У 1909 Амундсен готувався до досягнення і
дослідження Північного полюса, але його випередив американець Р. Пірі, після
чого дослідник вирішив досягти Південного полюса.
На честь дослідника названі море
в Тихому океані у берегів Антарктиди, гора в Східній Антарктиді, заливши і
улоговина в Північному Льодовитому океані, а також американська наукова станція
Амундсен-Скотт в Антарктиді.
СКОТТ Роберт Фолкон (1868-1912), англійський дослідник Антарктиди. У 1901-04 керівник
експедиції, що відкрила п-ов Едуарда VII. У 1911-1912 керівник експедиції, що
досягла 18.1.1912 Південного полюса (на 33 дні пізніше Р. Амундсена ). Загинув
по дорозі назад. Англійський дослідник Антарктики, моряк, капітан I рангу
(1904), національний герой Великобританії
«Боротися і шукати, знайти і не здаватися»
З 1905 по 1909 Скотт роз'їжджав
по країні з доповідями, командував чотирма лінкорами, випробовував моторні сани
і збирав засоби на нову експедицію (1910-1913). Вона закінчилася трагічно:
ціною неймовірних страждань і зусиль Скотт і четверо його супутників досягли
Південного полюса 17 січня 1912, на 33 дні пізніше за Р. Амундсена. Із-за
нервового потрясіння, крайнього стомлення і браку продуктів, від холоду і
кисневого голодування всі померли: спочатку двоє (один за іншим), а в 264 км.
від головної бази – всі останні. Скотт помер останнім; передсмертне прохання
поклопотатися об його рідних і близьких загиблих товаришів було виконане. Вдова
Скотта отримала пільги, покладені кавалерові Ордена Лазні.
Презентація роботи 2 групи.
Матеріали для
роботи груп
ШМІДТ Отто Юльевіч (30 вересня 1891 - 7 вересня
1956), російський учений, державний діяч, один з організаторів освоєння
Північного морського шляху, академік (1935), віце-президент АН СРСР (1939-42),
академік АН України (1934), Герою Радянського Союза (1937). Керівник експедицій
на «Седове» (1929-30), «Сибірякове» (1932), «Челюськине» (1933-1934),
повітряній експедиції по організації станції, що дрейфує, «СП-1» (1937).
Розробляв гіпотезу космогонії утворення тіл Сонячної системи в результаті
конденсації навколосонячної газово-пилової хмари. Праці по вищій алгебрі
(теорії груп). Один із засновників і головний редактор Великої Радянської
Енциклопедії (1924-42).
Презентація роботи 3 групи.
Матеріали для
роботи груп
МЕЖДУНАРОДНИЙГЕОФІЗИЧНИЙ РІК (МГГ), липень 1957 - грудень 1958,
комплексні дослідження глобальних геофізичних процесів. Проводився в період
максимальної сонячної активності ученими 67 країн. У 1959 досліджень продовжені
в рамках міжнародної геофізичної співпраці.
Презентація роботи 4 групи.
Матеріали для
роботи груп
Ст. 30 підручника
6. Оцінювання
навчальних досягнень учнів
Навчаються у школі непомітно
Інші залишають зримий слід
Оцінити маю я вас неодмінно
Бо кожен з вас є
Неповторний індивід
7. Домашнє завдання § 8 аналіз карти маршрутів подрожей. Підготовка до
тематичного оцінювання.